Masáž je jednou z najstarších foriem liečenia. Pomáha uvoľniť myseľ aj telo, posilniť vitalitu a zlepšiť fyzický aj psychický stav organizmu. Blahodárny účinok masáží je možné pocítiť na mnohých častiach ľudského tela. Uvoľňujú alebo naopak stimulujú svaly, pôsobia regeneračne, povzbudzujú krvný obeh, trávenie, zlepšujú psychiku, pôsobia proti stresu i bolestiam hlavy. Napomáhajú liečeniu rôznych nemocí a ďalším nemociam sa vďaka nim predchádza. Čoraz viac je cenená liečivá sila dotyku. Je jedným zo zmyslov, ktorým ako prvým komunikujeme so svetom. Dotyk je na svete tak dlho ako ľudstvo samé a právom ho možno považovať za najstarší spôsob komunikácie. Jeho prirodzená relaxačná schopnosť ovplyvňuje našu emocionálnu vyrovnanosť i fyzickú pohodu. Vďaka uvoľnenému telu a zrelaxovanej psychike môžeme vychutnávať novú dávku energie a elánu.

 

 Prvýkrát na masáž - RADY A  DOPORUČENIA

Vhodné pred masážou:

  • ak máte možnosť, osprchujte sa. Svoje telo tak uvoľníte, prekrvíte a pripravíte na masáž. Kožné póry sa otvoria a lepšie prijmú účinné látky obsiahnuté v masážnom prostriedku.
  • aspoň 1 hodinu pred masážou nejedzte, ale nie je dobré byť ani úplne nalačno. Dajte si napr. ovocie alebo ovocnú tyčinku.
  • v prípade alergie na kozmetické prostriedky informujte bezprostredne pred masážou
  • v prípade iných závažnejších zdravotných ťažkostí je taktiež dôležitá informácia

Vhodné po masáži:

  • dodržiavať pitný režim, vypiť dostatočné množstvo tekutín /2-3 litre/, aby sa telo zbavilo uvoľnených toxínov. Neodporúča sa piť alkohol.
  • nevystavovať organizmus zvýšenej fyzickej námahe /24 hodín/
  • dodržiavať zásadu teplotného komfortu, tzn. nedovoliť, aby došlo k prechladeniu uvoľnených svalov. Pri prechladení sa svaly stiahnu a vznikajú svalové spazmy. Účinok masáže sa tým môže výrazne znížiť.

 


Dana Berecová

www.selenia.sk